Myśląc o słowie małpa, małpka, małpeczka, każdy widzi inną przestrzeń – jedni od razu pomyślą o tropikalnej dżungli czy wycieczce do zoo, drudzy o świecie internetu, inni o barwnej krainie zabawek, a znajdzie się też kilka skojarzeń ze sklepem monopolowym. My natomiast kojarzymy małpę z wnętrzami.
Czemu człowieka tak intryguje to zwierzę? Może to jego zwinność, długi ogon na którym zwisa, wielkie nozdrza lub zaokrąglone uszy? Może są to jego cechy człekopodobne? Trudno jednoznacznie powiedzieć. W każdym razie pewne jest, że również we wnętrzach obecność małpy nie jest niczym nowym i sięga czasów osiemnastej dynastii egipskiej (a zatem takich postaci jak Hatszepsut czy Tutenhamon). Istotna rola małpy we wnętrzach wiążę się z francuskim hasłem „singerie”. Brzmi znajomo? Jeśli nie, to już wyjaśniamy – jest to pojęcie związane ze sztuką, są to przedstawienia żartobliwych, a nawet karykaturalnych scenek z modnie ubraną, z antropomorfizowaną małpą w roli głównej. Pojęcie to związane jest z XVI – XVII wiecznym malarstwem flamandzkim oraz XVIII wiekiem, a konkretnie z motywem dekoracyjnym w okresie rokoko. Bardzo znany z tego czasu jest Grande Singerie i Petite Singerie z Château de Chantilly. Znane są też małpie porcelanowe figurki, a zwłaszcza małpia orkiestra z porcelany miśnieńskiej.
A współcześnie? Zwierzę to występuję jako motyw na tapetach czy też materiałach m.in. takich znanych marek jak Fornasetti, A Shade Wider, Pierre Frey, De gournay czy Cole & Son. Dość często gości ono w tzw. scenkach chinoiserie. Występuje także jako element dekoracyjny lamp różnego typu – od dziecięcych przez nowoczesne do bardziej dekoracyjnych. Ostatnio powstał też, jako uzupełnienie fotela Barcelona, ogrodowy stolik w kształcie małpki oraz małpie porcelanowe maski autorstwa Jaime Hayon. Znana jest także drewniana figurka firmy Kay Bojasen, o której pisałyśmy już przy okazji Dnia Dziecka.
Zapraszamy do odwiedzania naszego profilu na Pinterest, tam znajdziecie więcej inspiracji z małpą w roli głównej.