Mała kuchnia w bloku

ROK: 2019
Lokalizacja: GDAŃSK
Powierzchnia: 4,3M2

Aranżacja kuchni zawsze jest sporym wyzwaniem. Z jednej strony ta przestrzeń musi być funkcjonalna i praktyczna, z drugiej powinna też cieszyć oko, tak by przyjemnie się w niej przebywało i przygotowywało posiłki. Przy planowaniu kuchni warto pamiętać o pięciu strefach funkcjonalnych oraz tzw. trójkącie roboczym. Poszczególne strefy należy ułożyć (oczywiście w miarę możliwości) w następującej kolejności: zapasy żywności, przechowywanie naczyń i akcesoriów, zmywanie, przygotowanie, gotowanie. W przypadku osób praworęcznych robi się to zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Trójkąt roboczy definiujemy jako odległość między lodówką, zlewem i kuchnią, tak by nie była ona zbyt duża czy zbyt mała. Optymalne odległości pomiędzy lodówką i zlewem oraz zlewem i kuchenką to 120-210 cm. Z kolei odległość pomiędzy kuchenką a lodówką może być większa – powinna zawierać się w przedziale 120-270 cm. Kierując się ergonomią, najlepszy możliwy układ kuchni ma, patrząc na rzut, kształt litery „U”, „L” lub „G”.

Niestety w bardzo małych kuchniach, jak ta projektowana, nie zawsze jest możliwość zastosowania się do wszystkich powyższych reguł. Oczywiście należy próbować zachować chociaż częściowo ciąg stref czy też minimalne wielkości blatu roboczego przy zlewie bądź kuchni.

W kuchni należy także zadbać o odpowiednią liczbę szafek niezbędnych do przechowywania zarówno zapasów, jak i akcesoriów kuchennych – garnków talerzy czy sztućców. Jak również o ich funkcjonalność. Aby szafki spełniały należycie swoje funkcje, w miejscach trudno dostępnych (najwyżej i najniżej położonych oraz w narożnikach), warto umieścić przedmioty rzadziej używane. Warto także w niższych partiach mebli kuchennych zastosować szuflady z zabudowanymi bokami, w przypadku wąskich szafek cargo czy kosze, natomiast w narożnikach specjalistyczne mechanizmy, np. karuzelę. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami kuchennych akcesoriów wewnętrznych, które mogą pomóc w organizacji kuchni. Na etapie projektu zadbajmy również o odpowiednio dopasowaną elektrykę oraz oświetlenie. W kuchniach, w których znajduje się instalacja gazowa, wszelkie jej zmiany należy konsultować ze specjalistami z tej dziedziny. Do podstawowych elementów, o których należy w tym przypadku pamiętać należą: odpowiednia wentylacja, odległość od okna czy wysokość, na której powinien znajdować się okap.

W małej kuchni warto wybrać meble wykonane „na wymiar” gdyż takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni i dopasowanie jej do potrzeb właścicieli.

Koncepcja pierwsza – klasyczna elegancja w kolorze z elementami złota

Pierwsza koncepcja kuchni została zaprojektowana w pastelowym odcieniu turkusu/niebieskości połączonej z koralowym odcieniem czerwieni, którą dopełniają biel marmurowej mozaiki, akcenty w odcieniu złota oraz naturalny jasny odcień dębowego drewna – parkietu, listwy przypodłogowej i drewnianego „pogrubionego pasa” blatu roboczego. Takie zestawienie kolorów oraz materiałów daje wrażenie ponadczasowej elegancji z elementami nowoczesności.

W tej koncepcji lewą stronę kuchni zajmuje wysoka zabudowa meblowa, w której wskazane przez inwestorów sprzęty AGD – lodówkę z zamrażalnikiem, piekarnik w słupku, pełnowymiarową zmywarkę oraz pralkę ukrytą za ozdobnym frontem. W tej części zastosowano także dwa „triki”, pozwalające na lepsze wykorzystanie tej niewielkiej przestrzeni. Powyżej pralki zaprojektowano dodatkowy, wysuwany blat roboczy – praca przy nim z pewnością będzie wygodniejsza niż przy blacie pomiędzy oknem a słupkiem z piekarnikiem. Powyżej blatu znajduje się przeszklona witryna do przechowywania zastawy stołowej. Choć witryna wchodzi w światło okna, to dzięki zastosowanym materiałom nie odbiera światła dziennego, a forma dopełnia całości zabudowy.

Istniejącą pod oknem wnękę wykorzystano do zaprojektowania wysuwanego kosza mogącego służyć do przechowywania np. proszków do prania (obok, za ażurowym frontem umożliwiającym cyrkulację powietrza, zaprojektowano pralkę) lub innych, typowo kuchennych szpargałów.

Dzięki ukryciu wszystkich sprzętów w ciągu po lewej stronie kuchni, po przeciwnej stronie można było zaproponować “lżejszą optycznie” zabudowę meblową – ciąg szuflad podblatowych (szuflady w niewielkich kuchniach są dużo bardziej wygodne w użytkowaniu od szafek otwieranych) oraz szafek wiszących i półeczek – całość inspirowana formą nowoczesnego kredensu. Pomiędzy zlewozmywakiem i płytą kuchenną pozostaje do dyspozycji wystarczający odcinek blatu roboczego, dostępnego także od strony korytarzyka (nie wiemy, jak układa się dalsza część mieszkania, ale w razie potrzeby można pokusić się o przedłużenie strefy roboczej o składany lub wysuwany odcinek dodatkowego blatu).

Koncepcja druga – nowoczesny minimalizm z elementem dekoracyjnym

W wariancie drugim, kuchnia została zaprojektowana w klasycznym kształcie litery „U”.

Stylistycznie pomieszczenie opiera się na zestawieniu ciemniejszego odcienia drewna z grafitowym cienkim blatem z konglomeratu oraz jaśniejszymi szafkami wiszącymi. Na ścianach zastosowano fartuch z konglomeratu, grafitową mozaikę o nieregularnej powierzchni. Całości dopełnia tapeta z graficznym wzorem – znajduje się na ścianie na wprost wejścia.

Zaproponowano ciąg szuflad i sprzętów podblatowych (piekarnik, zmywarka, pralka). Jedyna wysoka zabudowa ukrywa lodówkę. Dzięki niej płyta kuchenna jest lekko przesłonięta, a jej widok nie rzuca się w oczy prosto z wejścia. Wnękę pod oknem, w której obecnie znajduje się pralka, wykorzystano na zabudowę z szufladami, a pralkę umiejscowiono przy wejściu do kuchni – dzięki temu wstawienie prania przez jednego z domowników nie koliduje z pracą w kuchni innej osoby. Pralka może być wolnostojąca, dopasowana stylistycznie do pozostałych sprzętów, ewentualnie ukryta za pełnym frontem meblowym.

Wejście do strefy kuchennej zostało podkreślone „opaską” w odcieniu grafitu (zabudowa meblowa, farba – np. tablicowa). Całość jest w odbiorze nowoczesna i dość minimalistyczna, choć przecież użyto tu dekoracyjnych elementów.