POKÓJ DZIEWCZYNKI – DWA WARIANTY

ROK: 2018
Lokalizacja: GDAŃSK
Powierzchnia: 9,5 M2

Pokój dla trzyletniej dziewczynki

Nadszedł czas, żeby trzylatka przeniosła się z pokoju rodziców do własnego. Nowy pokój dziecka ma niewielką powierzchnię (9 mkw.). Zadaniem projektantów z Pracowni Projektowej DoMilimetra jest zaproponowanie przestrzeni, która pogodzi oczekiwania estetyczne oraz funkcjonalne postawione zarówno przez rodziców, jak i dziecko.

Biorąc pod uwagę funkcjonalność, w pokoju powinno znajdować się dużo miejsca do przechowywania przedmiotów – zabawek, książek oraz ubrań letnich i zimowych. Większość rzeczy powinny być łatwo dostępne dla dziewczynki. Ponadto przestrzeń powinna sprzyjać zabawie oraz przyjmowaniu kolegów i koleżanek. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę charakter, ruchliwość oraz zainteresowania dziecka, aby nowo projektowana przestrzeń była dla niego zarówno bezpieczna, jak i pobudzała jego kreatywność. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby za kilka lat w łatwy sposób można było zmienić przestrzeń z pokoju przedszkolaka w pokój uczennicy. Dziewczynka lubi bawić się maskotkami, malować, przeglądać książki i układać koraliki. Mama dziewczynki żartobliwie mówi na nią „chomik”, ponieważ wszędzie zabiera ze sobą swoje skarby i umieszcza je w „sekretnych schowkach”.

Pod względem estetycznym projektowana przestrzeń powinna być uniwersalna, aby wraz z rozwojem dziewczynki nie trzeba było robić w pokoju wnętrzarskiej rewolucji. Obecnie dziewczynka lubi przede wszystkim odcienie: różu, fioletu, wrzosu czy bieli.

Nowo projektowany pokój trzylatki to dla rodziców bardzo ważny temat. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń może bowiem ułatwić życie całej rodzinie. Począwszy od okiełznania bałaganu, a na wspieranie samodzielności i kreatywności dziecka kończąc. Dodatkowo przenosiny dziewczynki do jej pokoju to oddech dla rodziców i przywrócenie pierwotnej funkcji sypialni jako miejsca intymnego, przeznaczonego do odpoczynku oraz wykorzystywanego do pracy.

Koncepcja pierwsza – w stylu skandynawskim:

Pierwsza koncepcja opiera się na meblach wykonanych „na wymiar”. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni i dopasowanie jej do potrzeb dziecka. Zaprojektowano meble w odcieniu naturalnego, jasnego drewna z białymi wstawkami oraz miękkim tapicerowanym wezgłowiem w stylu skandynawskim. Meble – łóżko na niewielkim podwyższeniu z licznymi schowkami, do tego wkomponowane siedzisko pod oknem oraz regał – tworzą widoczny od wejścia, modny i lubiany przez dzieci i dorosłych motyw domku. To doskonała przestrzeń do kreatywnej zabawy. W przyszłości siedzisko pod oknem będzie można zamienić na biurko ucznia. Dodatkowo w pokoju ustawiono niski stolik z krzesełkami oraz obszerną zabudowę ubraniową. Podłogę wykończono miękką, jasną wykładziną, która jest „ciepła” w dotyku i sprzyja bezpiecznym zabawom na podłodze. Optycznie powiększa przestrzeń, a do tego jest wykończona materiałem łatwym do czyszczenia. Wąskie wejście do pokoju zostało z jednej strony wykończone dużą taflą bezpiecznego lustra. Takie rozwiązanie pozwala na optyczne powiększenie oraz rozświetlenie strefy wejścia oraz dodatkowo może służyć jako miejsce do eksponowania twórczości dziecka.

Stylistycznie pokój utrzymano w neutralnej kolorystyce – bieli, delikatnej szarości z dodatkiem pastelowej zieleni na suficie, różu w dodatkach i akcentami czerni na tapecie. Tapeta na jednej ze ścian posiada graficzny motyw kotów, który jest odpowiedni zarówno dla maluszka, jak i starszego dziecka, jednak w razie potrzeby może być łatwo i szybko zmieniona.

Koncepcja druga – w stylu vintage boho:

Drugi wariant pokoju może przy pierwszym kontakcie wydawać się zbyt „dorosły” – jednak odpowiednie zestawienie dodatków, akcesoriów i kolorystyki sprawia, że wnętrze jest przytulne i ma delikatny, dziewczęcy charakter. Aranżacja opiera się przede wszystkim na „kwiatowej, dorosłej w stylistyce” tapecie, którą uzupełniają dokładnie wyselekcjonowane, wolnostojące meble. Białe łóżko z metalową ramą i ozdobnym pudrowo różowym baldachimem, ciemna zabytkowa szafa, wiszący ratanowy fotel oraz okrągły „koronkowy” dywan czy neonowy napis razem tworzą odpowiedni klimat.

Pokój można dzielić poprzez odsunięcie lub przysłonięcie ozdobnie wykończonych pomponami i sznurem kotar przy oknie. Kotary wprowadzają nowy podział wnętrza optycznie korygując jego proporcje. Za nimi ukryto regał z otwartymi półkami na zabawki, co umożliwia dziecku łatwy i szybki dostęp do nich. Użycie zasłon pozwala w łatwy i ekonomiczny sposób ukryć „bałagan”. Może też służyć stworzeniu kryjówki podczas zabawy. Oprócz miejsca do przechowywania, kotary akcentują stolik-ławkę usytuowany pod oknem ze zintegrowanymi siedziskami, który może służyć do zabawy czy też prac twórczych dziecka