Konkurs Weekend Architektury Edycja 2017 Współczesne Atelier

Prezentowany projekt oraz opis do niego powstały w związku z udziałem DoMilimetra wraz z Pracownia Projektowa MOJE,

w Konkursie Weekend Architektury:

Współczesne Atelier – inspirowane gdyńskim modernizmem”

Przestrzeń dla 3-osobowej rodziny i twórcy ręcznie robionych gdyńskich szmacianych lalek.

Mieszkanie dzieli się na trzy części – prywatną, dzienną z kuchnią i salonem oraz atelier do pracy. Ten 100-metrowy apartament należy do 3-osobowej rodziny – małżeństwa i ich 4-letniej córki, która najbardziej lubi bawić się w pracowni. Tu jej mama tworzy lalki inspirowane przedwojenną modą plażową i prowadzi warsztaty dla dzieci. Otwarte i minimalistyczne atelier nieustannie łączy się z artystycznym światem barw, faktur i kształtów.

Związki z gdyńskim modernizmem widoczne są na każdym kroku: stonowana kolorystyka oparta na naturalnych barwach, kontrasty w postaci żółcieni klatki schodowej i dodatków, proste meble z drewna i stali, polerowany beton. Białą architekturę „słonecznego miasta” uzupełniają duże, dzielone okna z widokiem na morze i niebo. Rezygnacja z krzykliwych detali i wizualna prostota nadają wnętrzu ponadczasowych cech.

Uwagę przykuwają także rozwiązania funkcjonalne. Część dzienna: pozbawiona tradycyjnych drzwi i podziałów (m.in. wykorzystano ażurowe meble), wysoka i otwarta na światło, dobra do relaksu w samotności i kameralnych spotkań. Pracownia: wyraźnie odseparowana, na antresoli, łatwo transformowalna w zależności od charakteru wykonywanej pracy.

O innych nagrodzonych pracach można przeczytać tutaj